• Gender reveal

Gender reveal, czyli ujawnienie płci dziecka.

Gender reveal, wiecie co to jest? To sposób na ujawnienie płci dziecka. Możecie to zrobić w domowym zaciszu, na rodzinnym spotkaniu czy podczas imprezy dla przyjaciół. To od was zależy , jak to zrobicie. Ta impreza jest u nas nowa, a przyszła, podobnie jak baby shower, z USA. Świetny pomysł na super zabawę, a przede wszystkim celebrowanie wszystkich etapów ciąży.

Gender reveal kiedy powiedzieć innym o płci dziecka?

To od was zależy, kiedy chcecie podzielić się tak ważną nowiną. Nikt z otoczenia nie powinien naciskać, choć pytanie o płeć dziecka jest najczęściej zadawanym przyszłej mamie.

Często imprezę gender reveal łączy się z powiadomieniem rodziny i znajomych o tym, że spodziewacie się maluszka. Jako, że już w 12 tygodniu ciąży możecie poznać płeć.

My początkowo mieliśmy plan, żeby nie zdradzać niespodzianki do końca ciąży, jednak nie wytrzymaliśmy.

Kto ujawnia płeć dziecka?

Opcji jest kilka, zazwyczaj to mama dowiaduje się pierwsza podczas badania USG, więc to ona może poinformować przyszłego tatę i rodzinę.

W naszym przypadku pierwszy dowiedział się tata, który otworzył plik z wynikami testu NIFTY. W tym dokumencie to, co jest pogrubione i od razu rzuca się w oczy, to właśnie płeć. 🙂 Przez długi czas trzymał mnie w niepewności, co sprawiło dużo radości wszystkim dookoła. Próbowali go rozgryźć i wyczuć czy będzie to syn czy kolejna córeczka. Były nawet zakłady.

Istnieje inny sposób. Możecie poprosić radiologa wykonującego USG o wypisanie płci na karteczce, złożyć ją i przekazać rodzinie bądź przyjaciołom, którzy podczas gender reveal ujawnią wam nowinę. Myślę, że to super opcja, jeżeli chcecie się tym podzielić w większym gronie. Niektórzy zatrudniają do tego specjalne osoby, które organizują całe przyjęcie.

Jak zorganizować imprezę gender reveal?

Możecie ją zorganizować u siebie w domu, w ogrodzie czy w restauracji. Warto pomyśleć o dekoracjach nie wskazujących bezpośrednio na płeć. Zazwyczaj są to gotowe zestawy niebiesko różowe. Choć oczywiście możecie wymyśleć coś sami.

Poczęstunek również może odnosić się do tematyki imprezy. Kolorowe ciasteczka z napisami czy inne słodkości albo kolorowe napoje.

Warto też zadbać o atrakcje dla gości. Możecie pomyśleć o specjalnych zaproszeniach, księdze gości czy zabawach. Przykładowe to: obstawianie płci, wymyślanie imienia czy tworzenie wspólnie pamiątek.

Pomysły na ujawnienie płci

Opcji macie naprawdę wiele. Na rynku co chwile pojawiają się nowe gadżety. Możecie wykorzystać:

 • tak jak my, duży balon z napisem Boy or Girl wypełniony kolorowym proszkiem lub konfetti
 • kolorowe flary, które obklejacie z zewnątrz, żeby nie było widać koloru dymu
 • ciastko, tort lub inny wypiek z odpowiedniego koloru masą w środku
 • piniatę, która w środku ma konfetti, słodkości itp.
 • zdrapkę ujawniającą płeć
 • gaśnicę z kolorowym proszkiem
 • konfetti
 • duże pudełko prezent wypełnione balonami z helem
 • swoje dzieciaki czy pupile, które np. wejdą z tabliczką z napisem
 • koszulki z odpowiednim nadrukiem
 • fajerwerki różowe bądź niebieskie, jak macie ochotę zrobić to z rozmachem
 • holi proszek, którym się obsypiecie (jest całkowicie zmywalny i spieralny)

Większość tych gadżetów zakupicie przez Allegro

Gender reveal, czyli jak ja i nasi znajomi dowiedzieliśmy się o płci dziecka

Uznaliśmy, że tak naprawdę to nas najbardziej interesuje kogo powitamy na świecie oraz że to musi być czas i wspomnienie tylko dla nas. Wybraliśmy dzień, kiedy córeczka ma wolne od przedszkola, żebyśmy mogli świętować nowinę tak długo jak to możliwe.

Zoja i tata mieli już plan, gdzie pojedziemy i jak przekażą mi wiadomość. Choć oczywiście tylko tata znał finał. Zabrali mnie do parku, w którym na drzewie zawiesili ogromny balon z napisem „boy or girl”. Balon był wypełniony odpowiedniego koloru proszkiem. Strzeliłyśmy do niego z Zojką i posypał się NIEBIESKI. Od początku ciąży miałam swoje przeczucia, ale dopiero wtedy uświadomiłam sobie, że rzeczywiście będę miała SYNA. Niesamowite wzruszenie i emocje. Mając wymarzoną córkę, płeć drugiego dziecka nie miała już dla mnie takiego znaczenia, a jednak ucieszyłam się niesamowicie. Wiedziałam, że to będzie zupełnie inna przygoda niż z dziewczynką. Aby pamiętać ten moment dostałam również przepiękne prezenty.

Nie tylko dla mnie ten moment był tak wyczekiwany i ważny. Zoja bardzo chciała wiedzieć czy będzie miała brata czy siostrę. Jej uczucia i oczekiwania były dla nas bardzo ważne, dlatego od razu porozmawialiśmy z nią o tym, co ta nowina oznacza również dla niej. Staraliśmy się wyczuć, jakie jest jej nastawienie.

Reszta dnia była poświęcona w dużej mierze Zojce, żeby czuła jak jest dla nas ważna. Takie wieści dla dziecka mogą być bardzo stresujące. Ono tak naprawdę nie wie, co to wszystko oznacza.

Gender reveal podczas kolacji ze znajomymi

Nasi znajomi musieli poczekać nieco dłużej, żeby dowiedzieć się kogo niebawem powitamy w naszej rodzinie. Po tym jak dowiedziałam się ja i Zojka, chcieliśmy jeszcze poinformować rodzinę, a na końcu znajomych. Przedświąteczny śledzik w knajpce, był świetną okazją.

Na spotkanie przyszliśmy pierwsi i na każdym talerzyku położyliśmy małe pudełeczka z niespodziankami. Jak już wszyscy goście się zjawili, w jednym czasie poprosiliśmy o ich otworzenie. Schowaliśmy do nich breloki do kluczy z niebieskimi kokardkami. Każda zawieszka była inna i stanowiła miniaturkę jakiegoś narzędzia, których używają mężczyźni do wszelkich napraw czy majsterkowania.

Gender reveal party to zdecydowanie fajna zabawa, jednak w Polsce nie jest ona jeszcze tak popularna. Czasami może nawet powodować niezrozumienie czy konsternację. Niektórzy z powodów niebinarności, czy z powodów tożsamości płciowej wykluczają tego typu imprezy. Wtedy zastępowane jest bardziej popularnym baby shower, czy pępkowym. Jest jeszcze coś takiego jak impreza ujawniająca imię dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *