Autorka: Kamila Zalewska-Firus, czyli Favi
RPG dla malucha, czyli gry fabularne. Poznałam je w czwartej klasie szkoły podstawowej i przepadłam. Favi to skrót od Faviela, mojego pseudonimu sprzed ponad dziesięciu lat. Dzięki erpegom poznałam męża oraz wielu przyjaciół, spędziłam setki godzin na świetnej zabawie. Gdy po latach leczyłam się, by móc zajść w ciążę, szybko zrozumiałam, że potrzebuję hobby, że potrzebuję go jeszcze bardziej, niż do tej pory.
Kamila Zalewska-Firus autorka Jagodowego Lasu
Dołączyłam do fanpage “Erpegowe Piekiełko”, dzięki któremu poznałam jeszcze więcej ludzi związanych z grami fabularnymi. Czas mijał. Po urodzeniu córki potrzeba posiadania hobby się utrzymywała. W pewnym momencie zorientowałam się, że rynek gier RPG dla malucha w Polsce nie istnieje. Stwierdziłam, że póki jest malutka, napiszę sobie coś na zapas. Grę właśnie dla niej, skoro chcę dziecku zaszczepić swoją pasję. Stąd też tytuł – Jagodowy Las, w końcu to prezent dla Jagody.
To też dawka nostalgii, bo gdy byłam jeszcze mała, to tata opowiadał mi na dobranoc bajki o dzielnych krasnoludkach. Chcąc zachować tę tradycję uczyniłam Jagodowy Las grą fabularną o Strażnikach. O młodych krasnoludkach, które przeżywają wielkie przygody i pomagają mieszkańcom lasu. Napisanie gry nie jest łatwe i było możliwe dzięki “ekipie Fajerbola” (link https://www.facebook.com/Fajerbol/), czyli grupie miłośników RPG, którzy tworzyli projekt “od fanów dla fanów”. Redakcja, korekta, skład, świetna atmosfera do tworzenia i oderwania od codziennej rutyny.

Miał to być tylko mały pdf i kilka sztuk w druku. Opublikowałam go, z podejściem “a nuż się ktoś zainteresuje”. Niespodzianka! Kilkudziesięciu testerów, tysiące wyświetleń, srebrna odznaka bestseller na platformie DriveThruRPG, wywiad w radiowej trójce, filmiki… Sukces, którego nikt się nie spodziewał. Nazywa się Fajerbol Junior, a ja piszę już trzecią grę.
Czym są gry fabularne?
RPG dla malucha
To rodzaj rozrywki, w której uczestnicy wspólnie opowiadają historię. Tworzą postacie, przed którymi stawiane są różne wyzwania. Kości dodają elementu losowego, dzięki czemu historie są ciekawe, emocjonujące i różnorodne.
Opowiedz mi bajkę!

Ciężko mieć co wieczór nowy pomysł na bajkę, fabułę, morał i ciekawostki. W grach fabularnych (zwanych też RPG – role-playing games) opisane są gotowe światy, postacie, wyzwania, skarby i dużo więcej: magiczne zwierzęta, czary, ciekawe postacie i mechanika. Wybierz podręcznik ze światem, który Cię interesuje (syrenki, kucyki, kowboje, zabawki itd.), poczytaj chwilę i graj! Albo opowiedz na ich podstawie historię. To łatwiejsze niż myślisz, a dziecko będzie zachwycone tym, że mu opowiadasz. A jeśli zacznie się wtrącać, tym lepiej! Fabuła tworzy się sama, a maluch rozwija kreatywność. Już trzylatek sobie poradzi.
RPG dla malucha. Pobaw się ze mną!

Dzieci uczą się przez zabawę. Odgrywają scenki (poczta, sklep, gabinet lekarski), ćwiczą sytuacje, które są elementami życia w społeczeństwie. Albo chcą przedłużyć to, co znają ze świata bajek: być czarodziejem, transformersem, syrenką… I zależy im, by rodzic w tym uczestniczył. Po ciężkim dniu masz prawo nie mieć pomysłu i sił na radosne odgrywanie. To kolejna sytuacja, gdy można skorzystać z gotowca, jakim są gry RPG dla malucha.
Mechanika?
Ona wbrew pozorom ułatwia, a nie utrudnia grę. Na przykład w Jagodowym Lesie są tabele, z których losuje się misje dla dzieci. Dwa rzuty kością i jest punkt wyjścia. Opis świata i jego elementów jest krótki, ale napchany pomysłami. To gra dla rodziców, musi być szybka do przeczytania, szanuje ich czas. Podręcznik to nic innego, jak usystematyzowany scenariusz na zabawę z dzieckiem:
– kto jest kim,
– gdzie toczy się opowieść,
– jakie są wyzwania,
-formy nagradzania.
Jakie są zalety?
– Spędzasz czas ze swoim dzieckiem i jesteście skupieni na sobie. Nie na planszy, ekranie, kartce, czy książce. To opowieść lub rozmowa.
– Poznajesz swoje dziecko: marzenia, reakcje na porażki i przeciwności losu, jak postrzega siebie (dzieci odgrywając postać, często tworzą idealną wersję siebie), czego się boi, o czym marzy. Też łatwiej wyciągnąć z dziecka co je trapi, jak minął dzień w przedszkolu lub szkole.

– Możecie ćwiczyć języki obce – wystarczy wprowadzić postać zagranicznego gościa.
– Dzieci budują pewność siebie i poczucie własnej wartości poprzez podejmowanie własnych decyzji. Prowadzi bohatera, który czyni świat lepszym. W świecie fantazji pozwól maluchom popełniać kiepskie decyzje. To najbezpieczniejsza nauka konsekwencji.
– Porażki. Ich przyjmowanie to wyzwanie również dla dorosłych. Dzięki kościom będą się zdarzać, więc to dobra okazja, by nauczyć dziecko radzenia sobie z nimi. Oraz planowania poprawy sytuacji.
– Kości z kropkami doskonale nadają się do nauki liczenia. Proste dodawanie i ocenianie, czy wynik jest większy, niż poziom wymagany do sukcesu to pierwsze z brzegu przykłady. Rodzic decyduje, jak dużo elementów edukacyjnych chce zawrzeć w grze: np. historię (jak powstało godło Polski?), geografię (macie mapę, którędy pójdziecie do chatki czarodzieja?), ekologię (ktoś wyrzucił śmieci w lesie i grozi to pożarem!).

– Gry fabularne zachwalają rodzice maluchów: z nadpobudliwością, z problemami logopedycznymi, nieśmiałych, a także opiekunowie z domów dziecka, czy harcerze.
– Dziecko chętniej rozmawia potem z rodzicami, którzy opowiadali im bajki na dobranoc, czy prowadzili przygody. Opowiada o rozterkach, problemach, wątpliwościach. Bo rodzic był, spędzał czas, rozmawiał. Wytworzyła się więź, która przyda się w burzliwym okresie dojrzewania.
Gdzie szukać RPG dla malucha?
– Grupa “Mamo tato zagrajmy w RPG”, gdzie każdy znajdzie wsparcie w rozpoczęciu swojej przygody z grami fabularnymi https://www.facebook.com/groups/481160132367393
– moje darmowe gry i dodatki: https://www.drivethrurpg.com/browse/pub/9394/Skavenloft/subcategory/24745_31428/Jagodowy-Las

– Prowadzę fanpage Fajerbol Junior – gry fabularne dla dzieci https://www.facebook.com/FajerbolJr na którym promuję nie tylko swoje gry, ale też informuję o nowościach i podrzucam codziennie pomysły, inspiracje i inne materiały.
Polecam szczególnie:
– jak zacząć grać z dziećmi https://www.facebook.com/notes/fajerbol-junior-gry-fabularne-dla-dzieci/pierwsze-rpg-z-dzie%C4%87mi/1941030846192086/,
– podsumowanie kilku lat gry i bajek ojca z córką https://www.facebook.com/notes/fajerbol-junior-gry-fabularne-dla-dzieci/muminki-rpg-czyli-opowiadanie-bajek/1986343941660776/?__tn__=HH-R
– przykładowy scenariusz gry/bajki https://www.facebook.com/notes/fajerbol-junior-gry-fabularne-dla-dzieci/przyk%C5%82adowa-przygoda-dla-dzieci/1966223313672839/?__tn__=HH-R
– generator pomysłów online https://www.facebook.com/notes/fajerbol-junior-gry-fabularne-dla-dzieci/generator-misji-online/1954576211504216/?__tn__=HH-R
– zabawa/gra z klockami lego https://www.facebook.com/notes/fajerbol-junior-gry-fabularne-dla-dzieci/dungeon-crawl-z-klockami-lego/1985648815063622/?__tn__=HH-R
– gra Mistrz Baśni https://www.facebook.com/MistrzBasni/
Dodaj komentarz