• Fizjoterapeuta Ilona Brandszteter pokaże Wam, jak w prawidłowy sposób nosić  malucha oraz pozycje do odbijania. Powie o czym pamiętać i czego zdecydowanie nie robić.

Prawidłowe noszenie i odbijanie niemowlaka.

wpis w: Amiszowo | 0

Wychodząc na przeciw wszelkiej niewiedzy o podstawowej opiece nad niemowlakiem, jednocześnie dotrzymując słowa, dziś przedstawiamy nowy filmik instruktażowy. Ostatnio Ilona Brandszteter (więcej o niej przeczytasz tutaj) pokazała nam, jak prawidłowo podnosić i odkładać niemowlę. Dziś zaprezentuje, jak odpowiednio nosić i odbijać malucha. Jednocześnie wskażemy błąd, który popełnia większość rodziców!

Wielu rodziców obiecuje sobie, że nie będzie maluszka rozpieszczać,mając na myśli oczywiście noszenie. Jednak prędzej czy później niemowlę trafia w nasze ręcę 🙂 Nawet doświadczeni rodzice, znam to z autopsji, wciąż mają wątpliwości, jak malucha trzymać. Co, kiedy i jak długo podtrzymywać. Mamy nadzieję, że to nagranie i porady fizjoterapeutki rozwieją Wasze wszelkie wątpliwości.

Czy wyżej oznacza lepiej ?

Pamiętam, będąc pierwszy raz na oddziale położnictwa udzielane mi rady przez doświadczony personel. Nie zdawałam sobie sprawy, że położne/pielęgniarki mogą być niekompetentne w zakresie opieki nad noworodkiem. Niestety jednogłośnie zalecały pionizowanie dziecka po karmieniu, aby się odbiło i nie bolał brzuszek. Sugerowano, aby bardziej oporne maluszki niemalże przerzucać sobie prze ramię. Oczywiście, nie mam pretensji do pielęgniarek, one również były ofiarami panującej niewiedzy.

Krótka powtórka o prawidłowym noszeniu:
  • najważniejszy jest spokój opiekunów, dziecko wyczuwa nasze emocje,
  • nosząc malucha dajemy mu podpór pod główkę i pupę, ustawiając odpowiednio łokieć w stosunku do dłoni,
  • trzymamy go delikatnie, lecz bezpiecznie
  • dziecko nosimy na różne sposoby, aby nie przyzwyczajać go do jednej pozycji
  • zmieniając pozycje noszenia robimy to blisko siebie przez obrót,
  • dziecko uspokajamy poprzez kołysanie w naszych ramionach, jakby leżał na hamaku lub bujaczce. Kołyszemy się na swoich nogach, przenosząc ruch na dziecko, ale nie bujamy nerwowo samym dzieckiem!
Poprawna pozycja do odbijania.
Zapamiętaj:
  • nie kładziemy dziecka na naszych barkach, jest to pozycja, która zaburza fizjologiczny rozwój malucha,
  • aby odbiło się dziecku po jedzeniu wykorzystujemy te same pozycje, w których nosimy dziecko lub modyfikujemy je do nieco bardziej pionowych ułożeń,
  • alternatywnym sposobem jest położenie niemowlaka na brzuszku na naszych kolanach.

Mamy nadzieję, że dzięki temu filmikowi unikniecie najbardziej powszechnych błędów, zaburzających rozwój malucha. Oczywiście pamiętajcie, że wszystkiego uczycie się wspólnie z maluszkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *