• podnoszenie i odkładanie niemowlaka

Podnoszenie i odkładanie niemowlaka.

wpis w: Amiszowo | 0

W ostatnim tygodniu pokusiłyśmy się o wywiad z Iloną Brandszteter na temat nieprawidłowego napięcia mięśniowego u dzieci (tutaj). Uświadomił on nam, że niestety bardzo często my, rodzice przyczyniamy się do zaburzeń rozwoju naszych pociech. Popełniamy błędy w codziennej opiece. Dlatego powstał cały blok filmów instruktażowych. Dziś pokazujemy podnoszenie i odkładanie niemowlaka.

Często słyszymy negatywne komunikaty, czego nie robić, nie używać. Czas na dużo pozytywnej treści 🙂 Dzisiejszym wpisem i filmem instruktażowym chcemy Wam pokazać, jak prawidłowo podnosić i odkładać maluszka. Serią filmów pragniemy wyjść na przeciw wszelkiej niewiedzy na temat podstawowej opieki nad maluchem z perspektywy fizjoterapeuty, a także przyczynić się do lepszego życia tych malutkich istot.

Seria filmów powstaje, żeby nauczyć nas nie tylko prawidłowych odruchów, ale także, aby zaznaczyć, jak ważna jest wizyta z noworodkiem u fizjoterapeuty, który przeprowadzi szczegółowy instruktaż. W krajach Europy Zachodnie jest to standard, u nas dopiero raczkuje. Najczęściej rodzice odbywają jedynie wizytę u pediatry i ortopedy, nie wiedząc, że na koniec fizjoterapeuta powie im najwięcej.

Zaklinaczka dzieci.

Kochani, zauważyliście ten emanujący spokój od naszej Zaklinaczki dzieci… Innymi słowami, właśnie ten spokój, bezpieczeństwo, kontakt wzrokowy jest tym czego potrzebuje każdy maluch.

Drodzy Rodzice, nie chodzi o to, aby cały nasz kontakt fizyczny z dzieckiem był technicznie doskonały. Najważniejsza jest czułość i ciepło, które mu przekazujemy, a maluszek odbierze je w formie komfortu i bezpieczeństwa.

Krótka powtórka – podnoszenie i odkładanie niemowlaka.

Zapamiętajcie:

  • maluszek wyczuwa naszą niepewność, zdenerwowanie,
  • dłonie, ramiona powinny być ciepłe, miękkie i delikatne,
  • uczymy dziecko ruchu rolując go, ustawiając bokiem,
  • ruch naszych ramion, dłoni i ciała wskazuje dziecku, jak ma pracować
  • każdy ruch w opiece nad dzieckiem wykonujemy przez obrót,
  • podnosząc niemowlę zaczynamy od miednicy,
  • odkładając malucha zaczynamy od głowy,
  • powtarzamy podnoszenie i odkładanie symetrycznie na obie strony, dzięki czemu bobas poznaje mapę swojego ciała.
Ciąg dalszy nastąpi…

Już niebawem zapraszamy na kolejny filmik, w którym Ilona pokaże, jak prawidłowo nosić niemowlę, a także zaprezentuje odpowiednie pozycje do odbijania. Zobaczycie, jaki podstawowy błąd przy odbijaniu popełnia większość rodziców. Podsumowując, czeka nas kolejna spora dawka wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *