• smakołyk na Dzień Dziecka
  • dziecięce zabawy

Dzień Dziecka, jak go przetrwać!

Większość dzieci zostanie obdarowana kolejnymi zabawkami, od których aż roi się w ich pokojach. Otrzymają je tylko po to, aby za chwilę znalazły się na dnie kufra. U nas właśnie tak jest… A może dostaną je po to, żeby chwilę zająć się sobą, czyli dać spokój rodzicom.

1 czerwca
Międzynarodowy Dzień Dziecka

Czas, którego cofnąć się nie da …

Najcenniejsze co mogą dostać, to nasz czas, nasza atencja. Ujęła mnie kampania społeczna, w której to rodzice są z dziećmi fizycznie, ale mentalnie pochłonięci są przez wirtualna rzeczywistość. Mama huśtająca córkę i jednocześnie wlepiająca wzrok w smartfona. Ojciec wpatrzony w monitor, odrzuca laurkę syna… Spoty te dają wiele do myślenia. Czy my przypadkiem też tak nie spędzamy czasu z dziećmi? Obecni czy nieobecni? W Dzień Dziecka oddajmy się maluchom w zupełności, to będzie najlepszy prezent. Na pewno go docenią. Według dzieci najlepszy czas, to ten spędzony z rodzicami. W Dzień Dziecka wszyscy pragniemy uszczęśliwić nasze pociechy, nic prostszego, bądźmy z nimi.

dziecięce zabawy
dziewczynka na drzewie
zabawy chłopca na drzewie

Z Dniem Dziecka jest jak z Dniem Mamy czy Taty, nie powinien trwać 24h, a cały rok. Myślę, że każdy rodzic chciałby być tym super, mieć czas na zabawy, na wysłuchanie, na ciekawostki. Niestety realia rzadko pozwalają nam spędzać tyle czasu z bobasami, ile byśmy chcieli. Dlatego w tym ważnym dla nich dniu pozwalamy im być po prostu dziećmi. Szaleć, biegać, wchodzić na drzewa, realizować głupie pomysły, choć tylko te niektóre :). Cieszyć się z nimi tym wspólnym czasem.

Nasze dzieciaki będą w tym dniu cieszyć się łakociami własnej roboty. Razem przygotujemy bezę Pavlova. Pichcenie to doskonały sposób na wspólnie spędzony czas. Efekty są widocznie niemalże od razu.

Zawsze się udaje …

Przepis na ten zawsze udany wypiek dostałam od koleżanki Reni. No i rzeczywiście mimo pośpiechu, igraszek z dziećmi wychodzi doskonały. Najważniejsze są proporcje, nie można ich zmieniać.

Nie eksperymentowałam jeszcze z zamiennikami cukru, obawiam się klęski. Erytrytol za słodki, ewentualnie ksylitol, ale nie wiem czy będzie trzymał konsystencję.

smakołyk na Dzień Dziecka

Przepis:

170 ml białek (4 białka z jajek o rozmiarze L lub 5 M)
250 g cukru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka białego octu winnego lub jabłkowego

DODATKI:sezonowe owoce, serek mascarpone, sok z cytryny

PRZYGOTOWANIE:
Piekarnik nagrzać do 120 stopni C (bez termoobiegu). Blaszkę z piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia i narysować na niej koło o średnicy 20 cm.

Białka ubić na pianę, niekoniecznie idealnie sztywną. Stopniowo dodawać cukier, po 1 łyżce, cały czas dokładnie i długo miksując po każdej dodanej porcji cukru. Finalnie piana powinna być bardzo sztywna, gęsta i błyszcząca. Ubijać jeszcze przez kilka minuty, aby piana się zupełnie usztywnila. Nie da się przebić piany. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną, ocet i ubijać jeszcze przez chwilę.

Pianę wyłożyć dużymi łyżkami na narysowany okrąg na papierze, szpatułką lekko podnieść sprawnymi ruchami. Wstawić do piekarnika i piec przez 30 minut w 120 stopniach C. Następnie zmniejszyć temperaturę do 100 stopni i piec (suszyć) bezę przez minimum 3 godziny. Po tym czasie beza będzie chrupiąca z zewnątrz, na spodzie i po bokach. W samym środku pozostanie lekko wilgotna, piankowa.

Pomysły na kilka innych ciekawych smakołyków znajdziecie w artykule o Dniu Mamy (tutaj).

Dzień Dziecka to Dzień Dziecka!

Może nie robimy wszystkiego, co dzieci sobie zażyczą, ponieważ ich pomysły potrafią nas czasami bardzo zaskoczyć. Natomiast pozwalamy im na tę odrobinę smakowej rozkoszy. Mogą zjeść swoje ulubione potrawy lub coś czego na co dzień w domu nie dostają.

Ania i Picia zarządali spagetti. Nic dziwnego, sami też je lubimy. Z resztą, kto nie ;). A przecież nie samymi słodyczami człowiek żyje, mimo, że beza pyszna!

ulubione dania dzieci
Spagetti Bolognese

Mamy nadzieję, że dla każdego maluszka większego czy mniejszego, ten dzień będzie tak prawdziwie udany i obfitujący w miłość i zaangażowanie dorosłych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *