• jak rozszerzyć dietę malucha

BLW metoda intuicyjna. Jak wychować dziecko lubiące jeść.

Metoda Baby-led weaning to naturalne rozszerzanie diety niemowlaka, w której to dziecko prowadzi rodziców za rękę i samo decyduje o swojej diecie. BLW nieświadomie wprowadziłam do naszego domu 3 lata temu. Posłuchałam swojej intuicji.

Zawsze bardzo zależało mi na dobrze skomponowanej diecie moich niemowlaków. Odpowiednio wprowadzałam produkty, najpierw warzywa, potem owoce. Zwracałam uwagę na ich pochodzenie, wystrzegałam się alergenów itd. Nie zastanawiałam się jednak nigdy nad formą podania. Ania była wręcz zafascynowana jedzeniem, wsuwała wszystko, co znalazło się w jej zasięgu, odpowiadały jej papki. Piotruś natomiast nie wykazywał zbytniego zainteresowania innym pokarmem niż moje mleko. Oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarzy, dietetyków rozpoczęłam rozszerzać mu dietę po 6 miesiącu. Próbowałam mu podawać rozdrobnione pokarmy, ale z marnym skutkiem. Szybko dałam sobie spokój, był na piersi, więc byłam spokojna o jego odżywianie.

BLW rozszerzanie diety

Dopiero pod koniec 7 miesiąca zaobserwowałam wzmożone zainteresowanie jedzeniem. Podpatrywał Anię, której posiłki nie odróżniały się od naszych. Pewnego razu położyłam w zasięgu jego rączek duże kawałki ugotowanych ziemniaków. Ku mojemu zdziwieniu świetnie sobie z nimi poradził. Kolejne posiłki wyglądały podobnie, wszystko podawałam mu w sporych kawałkach, on wybierał, na co miał ochotę. I tak intuicyjnie rozpoczęłam przygodę z BLW.

Piotrek, moim zdaniem, jadł niewiele, gdyż nie pozwalał się karmić. Wymykał mi się spod kontroli, bo jadł z naszego talerza. Dziś wiem, że było to tylko złudzenie. Mały po prostu sam decydował, o swojej diecie. Jego nawyki żywieniowe dziś oceniam bardzo pozytywnie, ponieważ ma urozmaicone posiłki i nie przejada się. Rozpoczynając rozszerzanie diety u Bartka, wiedziałam już o istnieniu BLW, jednak odruchowo próbowałam podawać mu papki. Maluch stanowczo zaprotestował. Sprawa była jasna…

Jak rozpocząć przygodę z BLW?

Gdy niemowlę kończy 6 miesięcy, to dobry moment na rozpoczęcie rozszerzania diety. Oczywiście nic na siłę, moje maluchy zaczynały dopiero w 8 miesiącu, wcześniej nie były zainteresowane jedzeniem.  Ważne jest, aby uświadomić sobie, że maluch początkowo nie traktuje stałych posiłków, jako instrument do zaspokojenia głodu. Są one przede wszystkim zaspokojeniem ciekawości i zabawą dla malucha. Mleko do 10 miesiąca stanowi główne źródło substancji odżywczych. Mamy sporo czasu, aby od igraszek przejść do napełnienia żołądka. Istotne jest również, aby niemowlak siedział prostu w trakcie posiłku, może być na kolanach.

intuicyjna metoda BLW

Kolejność serwowanych posiłków przy BLW jest podobna, jak przy tradycyjnej metodzie. Zaczynamy od warzyw, najlepiej z naszej strefy klimatycznej itd. Inna jest jedynie forma podania. W zupełności pomijamy etap papek, grudek. Ugotowane na parze warzywa kroimy w paski, tak aby maluch po wzięciu ich do rączki mógł swobodnie gryźć.  Wraz z rozwojem małej motoryki pokarm może przybierać różne formy. Mogą to być paski, kwadraciki, kuleczki. Posiłki przy BLW powinny być tak przygotowywane, aby  dziecko mogło je wziąć do rączki i bez otwierania piąstki jeść.

Dla kogo stworzona jest metoda BLW?

Baby-led weaning jest odpowiednia dla każdego niemowlaka, który wykazuje zainteresowanie samodzielnym jedzeniem czyli eksperymentowaniem, zabawą, próbowaniem. Mimo karmienia dziecka łyżeczką można rozpocząć przygodę z BLW.  Większość dzieci jest gotowa na tę metodę, niestety nie wszyscy rodzice dają sobie radę z bałaganem… Należy rozważyć, co jest dla nas ważniejsze. Moim zdaniem naturalne jest, że dzieci w pewnym momencie sięgają po sztućce, nie pozostają na etapie jedzenia rękoma. Nieporozumieniem jest dla mnie, gdy kilkuletnie dzieci rozrzucają jedzenie, a rodzice usprawiedliwiają je BLW.

Czego potrzebujemy do BLW?

Na początku przyda się nam sporo opanowania i cierpliwości. Dziecko nie rozumie, że robi bałagan 😊 Z biegiem czasu coraz mniej jedzenia będzie leżało na podłodze. Maluch przede wszystkim eksperymentuje, więc wkłada do buzi, rozciera w rączkach lub na ubrankach. Na pewno przydadzą się śliniaki lub całe foliowe ubranka. Zdziwicie się, gdzie znajdziecie okruchy jedzenia 😊 Na podłodze można położyć matę ochronną, choć mnie jest obojętne, co będę ścierała. Przydadzą się nietłukące naczynia np. z bambusa lub stali. Nie polecam plastiku dla takich szkrabów. (więcej przeczytasz tutaj lub tutaj)

Główne zasady BLW:
jak rozszerzyć dietę malucha
  • pomijamy etap papek, nadal posiłki mleczne są podstawą żywienia,
  • niemowlak je razem z całą rodziną, nie zostawiamy go w trakcie posiłku,
  • dbamy o różnorodność na talerzu, maluch sam decyduje, co trafia do buzi,
  • dajemy dziecku dużo czasu na eksperymentowanie z jedzeniem, nie poganiamy,
  • produkty przygotowujemy w taki sposób, aby wystawały z zaciśniętej pięści,
  • pusty talerz nie jest wyznacznikiem sukcesu, po 6 miesiącu dziecko korzysta z magazynu składników odżywczych,
  • pamiętaj, że dziecko ma naturalną zdolność żucia, nie potrzebuje do tego ząbków, aktywne ssanie piersi przypomina żucie,
  • staraj się nie myśleć o bałaganie, ale o wspólnie spędzonym czasie podczas posiłku,
  • to co niemowlę potrafi utrzymać w dłoni będzie potrafiło przeżuć i połknąć (wyjątek stanowią twarde orzechy).
Zalety BLW :
  • Baby-led weaning przede wszystkim rozwija zdolność żucia, tym samym usprawnia aparat mowy,
  • wpływa na sprawność manualną, tak zwaną małą motorykę oraz koordynację ruchową,
  • niemowlak poznaje mechanizmy zaspokajania głodu, nie przejada się, je tyle ile potrzebuje,
  • dziecko może wybierać poszczególne składniki potrawy, dzięki temu rodzic poznaje jego gusta,
  • rozwija pewność siebie, wiarę we własne możliwości, zdolność oceny sytuacji,
  • jedzenie to frajda,
  • cała rodzina je w tym samym czasie podobne posiłki,
  • w każdej restauracji znajdziesz coś dla malucha.
Najczęstsze obawy związane z BLW.
jedzenie dla niemowlaka

Wielokrotnie spotkałam się z zaskoczeniem, gdy wspomniałam, że mój maluch je samodzielnie kawałki. W oczach rozmówcy widziałam obraz krztuszącego się niemowlaka. I to jest jedna z głównych obaw rodziców przed metodą BLW. Krztuszenie jest jedynie nauką, jak radzić sobie bezpiecznie z jedzeniem. Dziecko dzięki kaszlowi radzi sobie z okruchami, które znalazły się w okolicy dróg oddechowych. Maluch tak długo będzie przeżuwał, mielił, trzymał kawałki jedzenia w pierwszej części jamy ustnej, aż będzie pewny, że uda mu się je połknąć. Nastąpi to, gdy język, szczęki, policzki będą wystarczająco skoordynowane. Metoda BLW wraca dziecku kontrolę nad jedzeniem, miał ją ssąc pierś. Samodzielne wkładanie pokarmu do ust minimalizuje ryzyko zakrztuszenia. Warto zwrócić uwagę, że podając jedzenie łyżeczką, maluch dostaje je w głąb buzi i często traci nad nim kontrolę. Płacz malucha w trakcie posiłku może wywołać ugryzienie w paluszek, ale to także maluch szybko opanuje.

Zachęcam wszystkich rodziców do wyzbycia się wszelkich uprzedzeń, obaw i oddanie dziecku kontroli nad swoimi posiłkami. Nikt z nas nie chciałby być karmiony. A przecież dziecko powinno być traktowane z równym szacunkiem jak dorosły. Metoda ta pozwala uniknąć wielu problemów związanych z jedzeniem u dzieci w przyszłości. Na rynku jest dostępnych sporo pozycji o tej metodzie, m.in. Gill Rapley, Tracy Murkett Bobas lubi wybór, z której rad sama korzystałm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *